YEDİK, İÇTİK, EĞLENDİK!

YEDİK, İÇTİK, EĞLENDİK!


 

  2022 yılında İzmir Arena’da ilki gerçekleştirilen İzmir Gurmefest, bu sene de 29 Eylül- 30 Eylül- 01 Ekim tarihlerinde Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşti ve gastronomi alanında büyük bir etki daha yarattı. İzmir'de bugüne kadar yapılmış en büyük yeme içme ve eğlence festivali İzmir Gurmefest konsepti; lezzetli içeriği, workshopları ve eğlenceli konserleri ile tüm katılımcılarına unutulmaz anlar yaşattı. 

 

 

İZMİR GURME FEST’2, ALSANCAK TARİHİ HAVAGAZI FABRİKASI’NI LEZZET VE EĞLENCEYLE BULUŞTURDU

19.yüzyılın ikinci yarısında ticaret hacmindeki hızlı büyümeyle birlikte, 1857 yılında Andre Morchais adındaki girişimci, Paris Gaz Şirketi adına İzmir'de bir havagazı fabrikası kurmak için Osmanlı Devleti'ne başvurur. Ancak ölümü ile başvuru geçerliliğini kaybeder. İlk girişimden sonra bu kez 1859 yılında İstanbullu gazeteci A.Edwards İzmir'de havagazı fabrikası kurmak için Osmanlı Devletine başvurur.

I. Dünya Savaşı'nın ardından havagazı ile aydınlatma tamamen sona erince, Türkiye'de cumhuriyetin ilanı sonrasında yabancıların imtiyazlarının yenilenmemesi nedeniyle belediyeye devredilen fabrika, 1955'te kapatılıncaya dek üretime devam eder. İzmir'de sanayinin gelişmesinde önemli rol oynayan yapı uzun yıllar sonra, kültür sanat ağırlıklı bir çekim noktası olarak yeniden kent yaşamında yer almaya başlar. Gastronominin sanata dönüşeceği İzmir Gurmefest, işte tam olarak bu nedenle yeni festival alanı olarak Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nı seçti.

2022’DE NELER OLDU?

İzmir Gurmefest 2022'de Türk mutfağı, dünya mutfağı, sokak lezzetleri, içki kültürü, workshoplar ve canlı etkinlikleri ile her yaştan 20.000'e yakın ziyaretçi 3 gün boyunca İzmir Arena'daydı. Yaratıcı fikirler, ünlü şeflerle workshoplar, lezzetli stantlar ve konserler ile İzmir'de bugüne kadar yapılmış en büyük ve en çok ziyaret edilen yeme içme ve eğlence festivali gerçekleşti. Böylelikle 7'den 70'e her kesimin ziyaret ettiği harika bir gastronomi ve eğlence deneyimi sağlayan Gurmefest, İzmir'in bugüne kadar yapılmış en büyük yeme içme festivali oldu.

2023’TE NELER OLDU?

8000 yıllık geçmişe sahip güzeller güzeli İzmir’in tüm dünyaya nam salan çağdaş ve özgür insanları, köklü kültüründen, farklı mutfaklarının sentezinden esinlenen Gurmefest’te, Uzak Doğu lezzetlerinden Akdeniz lezzetlerine, Güney Amerika lezzetlerinden sokak lezzetlerine kadar 500’ü aşkın lezzet tadımı yaptılar.

 

                                                            

 

 

ÜNLÜ ŞEFLER VE WORKSHOPLAR 

“Yicez, İçcez, Eğlencez’’ mottosu ile 40 farklı gastronomi etkinliği, workshoplar, atölyeler, 120 farklı marka, 500’den fazla farklı lezzet ve ünlü şefler festival boyunca lezzet severler ile birlikteydi. 

İzmir Gurmefest’in ilk günü olan 29 Eylül Cuma günü Perran Arıbal ile başlayan workshop programı Bilge Keykubat ile devam ederken verilen önemli bilgilerin yanı sıra katılımcılarla beraber tadımlar ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

30 Eylül Cumartesi günü Sam Çeviköz ile başlayan workshop programı, İzmir Ekonomi Üniversitesi Gastronomi Öğrencileri, Türev Uludağ, Diyetisyen Metin Bodur, Safanur Bol ve Gülhan Kara ile dolu dolu, oldukça eğitici ve verimli bir şekilde ilerledi.  

Etkinliğin son günü olan 1 Ekim Pazar günü ise İzmir Mutfak Kültürü Derneği’yle başlayan bilgilendirici ve eğlenceli workshop programı Ersin Doğer, Sam Çeviköz, Walison Fonseca, Caner Aydoğan ve Hazer Amani gibi ünlü isimlerle devam etti. Tüm bunların yanında etkinlik alanında Sahrap Soysal stantları gezerek tadımlar yaptı. Bazı mutfaklarda ise yemekler yaptı ve katılımcılara lezzetli yemeklerinden ikram ederek onlarla mutfak sırlarını paylaştı.

ÖNCE YEDİLER, İÇTİLER SONRA DA DOYASIYA EĞLENDİLER

İzmir Gurmefest’2, sokak lezzetleri, dünya mutfağından özel lezzetler, konserler, workshoplar ve yapılan farklı etkinlikler ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşattı. 29 Eylül, 30 Eylül, 01 Ekim 2023 tarihlerinde gerçekleşen İzmir Gurmefest’te; 29 Eylül Cuma günü Ceylan Ertem ve Ozbi, 30 Eylül Cumartesi günü Haluk Levent, Tezgâh ve son olarak da 1 Ekim Pazar günü Gazapizm sahne aldı. Konser programı öncesinde Asrın, Rutin, Topraksız Elektrik ve Rolla başta olmak üzere birçok sanatçı ve grup da katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

 

 

 

 

FESTİVAL KADAR SPONSORLARI DA LEZZETLİYDİ!

İzmir Gurmefest, 3 gün boyunca eğlenceyi lezzetle buluşturarak gerçek bir lezzet festivali ortaya çıkardı. Festivalin sponsorları da organizasyonun bu kadar kapsamlı ve eğlenceli olmasında pay sahibi oldu. “%100 Müzik, Temizmama, Ekmekçiler, Avek Otomotiv, Times, Magazin İzmir ve Pub Locale” markalarının sponsor olduğu İzmir Gurmefest’ten herkes mutlu ayrıldı.

GASTRONOMİ ÖĞRENCİLERİNE ÜCRETSİZDİ!

Sektörün geleceği için de sosyal sorumluluklarını ihmal etmeyen İzmir Gurmefest; geleceğin şefleri, işletmecileri ve patronlarını bir araya getirdi. Gastronomi bölümü öğrencilerine ücretsiz katılım imkânı sunan Gurmefest, öğrenciler ile ünlü şefleri, marka yöneticilerini ve patronları bir araya getirerek sektöre büyük ölçüde değer kazandırdı.

 

 

                                                                                                                                               

 

 

YEREL MARKALAR KADAR GLOBAL MARKALARIN DA DİKKATİNİ ÇEKTİ!

İzmir Gurmefest yerel markalar kadar global markaların da dikkatini çekti. Yerel markalara ürünlerini tanıtma ve müşterileriyle bire bir temasa geçme imkânı sunan İzmir Gurmefest, global markaların da dikkatini çekerek yeni çıkartılacak ürünlerini denetme ve tanıtma imkânı sundu. Birçok markanın katıldığı bu gastronomi festivalindeki katılımcılar, başka yerlerde göremeyecekleri yeni lezzetleri deneme şansı elde ettiler.

 

 

 

BİR ‘İZMİR MEKAN REHBERİ’ PROJESİ

İzmir'in en büyük kurumsal mekân iletişim platformu İzmir Mekân Rehberi, aylık 22 milyon etkileşim ve 5,5 milyon tekil erişim ile İzmir'de lezzet ve eğlenceyi temsil ediyor. Google’da ise; 450 anahtar kelimede birinci sırada. Dijital platformlar aracılığı ile ayda 20 binden fazla insanın yeni mekanlarda rezervasyon yapılmasına olanak sağlayan İzmir Mekân Rehberi, prodüksiyon ekibi ile de çok lezzetli çekimler yapıp takipçilerinin iştahını kabartıyor. 

GRAFİKET REKLAM AJANSI’NDAN KREATİF DOKUNUŞ!

İzmir’in köklü ve çok ödüllü reklam ajansı Grafiket’in kreatif ellerinden geçerek düzenlenen İzmir Gurmefest, katılımcılara ve markalara yaratıcı ve eğlenceli bir ortam yarattı. Hem dijital hem de festival alanında oluşturulan interaktif ortam eğlenceyi yaratıcılıkla birleştirdi.

İzmir Gurmefest ve Grafiket, lezzet kültürünü günümüzdeki festival ortamıyla birleştirerek, geleceğe harmanlanmış ve unutulmayacak bir gastronomi etkinliği daha bıraktı.

 

 

                                           

 

ORGANİZATÖR GÖRKEM BOZKIR’IN BİR SONRAKİ GURMEFEST’TE EN BÜYÜK HEDEFİ ULUSLARARASI ZİYARETÇİLERİ ÇEKMEK

Grafiket Reklam Ajansı’nın kurucusu ve İzmir Gurmefest’in organizatörü olan Görkem Bozkır, günümüzde İzmir’in hem Türkiye hem de dünya genelindeki lezzetlerin birleştiği bir gastronomi şehri olduğunu ancak İzmir’in özgün mutfağının tüm mutfakların önüne geçtiğini düşünüyor. İzmir’e özgü lezzetlerin dünya geneline yayıldığını ve gastronomide bu derecede öne çıkan bir şehrin böyle bir etkinlik için geç bile kaldığını söyleyen Görkem Bozkır, İzmir Mekân Rehberi ve Magazin İzmir gibi İzmir içinde markalaşmış yatırımlar sonrasında İzmir Gurmefest’i de bir İzmir markası haline getirerek, gelenekselleştirmeyi hedeflediğinin altını çiziyor. Tüm bunların yanı sıra bu tarz festivallerle insanları bir araya getirmeyi, network oluşturmalarına olanak sağlamayı ve benzer etkinliklerin yapılmasına kişileri teşvik ederek gastronomi sektöründeki dinamikleri bozmadan eksiklerini gidermeyi amaçladığına da değindi. Bozkır, özveriyle çalışan ve işini çok iyi yapan eğitimcilerin olduğu bu sektörde, öğrencilerin ve gençlerin gastronomi sektörüne teşvik edilerek dünyaya açılabileceklerini ve sonra tekrar dönerek Türkiye’deki kaliteyi yükseltebileceklerini vurguladı. Sektörü destekleyecek yatırımlara ve benzer etkinliklere devam edeceğini söyleyen Görkem Bozkır, ilerleyen zamanlarda İzmir’in bu sektörde öncü olan şehirler arasına girerek bir gün dünya çapında ödüllü restoranlara ev sahipliği yapacağını da umut ettiğini söyledi. 

ESKİ KATILIMCI YENİ YATIRIMCI: MURAT YENİÇERİ

Geçtiğimiz yıl düzenlenen İzmir Gurmefest’e Times Restoran ile katılan Murat Yeniçeri, İzmir Gurmefest’in sektördeki potansiyelini fark etti ve yatırımcı ortak olarak projenin devamına dahil oldu. İzmir Gurmefest’in bu sene büyük bir ses getirdiğini ve yerel belediyelerin de ilgisini çekerek birçok proje için talepte bulunduklarını belirten Yeniçeri; İzmir Sahilevleri’nde bulunan Times Restoran’da da her ay gastronomiyle alakalı farklı etkinlikler gerçekleştirilerek sektöre katkıda bulunmaya devam edeceğini söyledi.