65 Yıllık Lezzet Şimdi İzmir'de

Sofraların vazgeçilmez besinlerinden birisi olan sucuk, kahvaltıdan akşam yemeğine kadar tüm sofralara ayrı ayrı lezzet katıyor. Kaliteli ve lezzetli sucuklarıyla 65 yıldır sektörün en iyi firmaları arasında yer alan İpek Sucukları şimdi ise İzmir'de şubeleşmeye başladı.


Türk mutfağının özellikle kahvaltıların değişmeyen lezzeti sucuk, başkenti Afuon'dan tüm Türkiye'ye ve yurtdışına yayılıyor. 65 yıldır Türkiye'nin önde gelen markalarından İpek Sucukları da yeni şubelerini İzmir Narlıdere'de açtı. Katıldığı bir canlı yayında sektöre dair önemli ipuçları ve hedeflerini paylaşan İpek Sucukları Yönetim Kurlu Üyesi Kemal Arsoy merak edilen soruları yanıtladı.

Arsoy; “1955 yılında kurulan İpek Sucukları Afyonkarahisar merkezli bir firma. Afyon’un ilk ulusal firması sucuk alanında yüzde yüz doğal kangal sucuk yapıyoruz. Pastırma, kavurma üretimi yapıyoruz. Ürünlerimizi dana etinden yapıyoruz. Kaliteye önem veriyoruz.” şeklinde konuşan Arsoy; “En önemli kriterlerin başında fiyat ve marka geliyor. İyi mal iyi paradır. Bir raftaki ürünün markası ve fiyatına bakmak gerekir. Kasaptan aldığınız et fiyatına göre bunu kıyaslayabilirsiniz.”

Baharatı Etin Ayıbını Örtmek İçin Kulla

Hileli sucuklarla ilgili açıklama yapan Arsoy, “ Hileli sucukların içinde tavuk var, sakatat var, bol baharat var. Baharat etin ayıbını örtmek için kullanılır. Kokmuş etten sucuk yapanlar var. Kötü sığır etinden sucuk yapanlar var. Bozulmuş etten sucuk yapanlar var. Sakatat karıştıranlar, kelle eti koyanlar, koyun eti koyanlar var. Dana eti dışında her şeyi sucuğun içine koyanlar var. Sucuk yapılırken büyük mikserler karıştırdığı için gıda renklendiricileri ve boyaları var. Bunlarla karıştırıp baharat ekleyerek koku ve renk otomatik olarak güzelleşiyor. Sucuğa renk veriyorlar. Kıpkırmızı ve mis gibi kokan sucuklar elde ediyorlar. Bu sucukları piyasaya sunuyorlar.”

İyi Sucuk But, Döş ve Kaburgadan Yapılır

İyi bir sucuk hayvanın neresinden yapılır sorusuna cevap veren Arsoy, “İyi sucuk hayvanın but, döş ve kaburga kısmından yapılır. Sırf kaburgadan da sırf buttan da iyi bir sucuk olmaz. Sırf buttan yaparsan yağız olur. But sucuğun et kısmını karşılarken kaburga ve döş ise sucuğun yağ kısmını karşılar. İkisi birbirini tamamlar. En güzel sucuk kaburga döş ve but kısmından yapılır.”

65 Yıllık Lezzet Narlıdere'de

“İslami şartlara göre kesimlerimiz yapılıyor. Hayvan iki yaşını doldurmadan kesilmez. Dana eti kullanılır. İpek Et Özel Besi Çiftliği Afyon’da yer alıyor. İzmir Narlıdere’de yer alan Afyon İpek Gourmet ile yarım asırlık lezzet geleneğini sürdürüyoruz. İzmirliler başta sucuk olmak üzere tüm kırmızı et çeşitlerimize Mithatpaşa Caddesi Narlı Sokak’ta yer alan mekanımızdan ulaşabilirler.”